Slovenska vlada i Cimos u Münchenu smiruju kupce

Bez autora
Mar 02 2017

Uprava koparskog Cimosa i slovenske ustanove za upravljanje državnim vlasništvom u četvrtak će u Münchenu održati sastanak s predstavnicima tvrtki Honeywell, BMW, Opel, Audi i dr., na kojemu će ih pokušati uvjeriti da "plan B" ima šanse. Uprava kompanije i slovenske ustanove za upravljanje državnim vlasništvom to će učiniti nakon što je od kupnje Cimosa, u 94-postotnom vlasništvu države, odustao talijanski fond Palladio Finanziaria, pišu u četvrtak slovenski mediji, pozivajući se na neimenovane izvore u Cimosu. Cimos, koji zapošljava 2.000 djelatnika u Sloveniji, 1.200 u hrvatskoj Istri te 800 u Srbiji i BiH, ima osigurane narudžbe do kraja ove godine, ali i financijske dugove od 150 do 160 milijuna eura, čiji je veći dio namjeravao na sebe preuzeti talijanski investitor. Nakon njegova odustajanja od cijelog posla, sudbina Cimosa ovisi o državi, piše ljubljansko Delo te dodaje da je cilj današnjeg sastanka u Muenchenu smiriti glavne kupce i uvjeriti ih da će država poslovno stabilizirati i restrukturirati Cimos, kako bi i dalje mogao dobivati narudžbe.

Slovenska vlada i Cimos u Münchenu smiruju kupceUprava koparskog Cimosa i slovenske ustanove za upravljanje državnim vlasništvom u četvrtak će u Münchenu održati sastanak s predstavnicima tvrtki Honeywell, BMW, Opel, Audi i dr., na kojemu će ih pokušati uvjeriti da "plan B" ima šanse.

Uprava kompanije i slovenske ustanove za upravljanje državnim vlasništvom to će učiniti nakon što je od kupnje Cimosa, u 94-postotnom vlasništvu države, odustao talijanski fond Palladio Finanziaria, pišu u četvrtak slovenski mediji, pozivajući se na neimenovane izvore u Cimosu

Cimos, koji zapošljava 2.000 djelatnika u Sloveniji, 1.200 u hrvatskoj Istri te 800 u Srbiji i BiH, ima osigurane narudžbe do kraja ove godine, ali i financijske dugove od 150 do 160 milijuna eura, čiji je veći dio namjeravao na sebe preuzeti talijanski investitor.

Nakon njegova odustajanja od cijelog posla, sudbina Cimosa ovisi o državi, piše ljubljansko Delo te dodaje da je cilj današnjeg sastanka u Muenchenu smiriti glavne kupce i uvjeriti ih da će država poslovno stabilizirati i restrukturirati Cimos, kako bi i dalje mogao dobivati narudžbe.

Koparska kompanija, navodi taj list, ne želi komentirati vijest koju je u srijedu objavio poslovni list Finance da je Heta Asset Resolution, koja je preuzela potraživanja posrnule Alpe Adria banke, ovih dana unovčila dio dospjelih obveza prema Cimosu. Ali, u Cimosu iskazuju zabrinutost što je u javnost to plasirano u najosjetljivijem trenutku, što bi moglo izazvati val nepovjerenja ostalih vjerovnika te tako izazvati "definitivan kraj" kompanije, navodi list.

Cimos je izložen prema Alpe Adria banci s oko 30 milijuna eura potraživanja za ugovore o leasingu strojeva i opreme, a koji su osigurani mjenicama, navodi list. Heta je unovčila samo dva milijuna eura dospjelih mjenica, a uprava Cimosa s njom vodi pregovore kako bi se taj problem riješio, navodi Delo.

Curenje informacija o financijskim obvezama i odnosu s bankama koje bi moglo ugroziti poslovanje u Cimosu neki ocjenjuju i kao nastojanje "nekih skupina" da se kompanija pošalje u stečaj, kako bi preuzeli njegove poslove, navodi list.

Postoje špekulacije, navodi Delo da Palladio Finanziaria nije bio običan kupac i da bi mu stečaj Cimosa bio u interesu, jer bi se tako riješio najvećeg konkurenta u proizvodnji turbopunjača za autoindustriju, a neki su konkurenti zainteresirani za Cimosove proizvodne pogone, osobito one i Gradačcu i Kikindi, koje bi u slučaju stečaja mogli jeftino kupiti, navodi vodeći slovenski list.

Slovenski ministar za gospodarstvo najavio je početkom tjedna, nakon odustajanja talijanskog investitora od predugovora, da će slovenska vlada učiniti sve da se stečaj spriječi i da se zadrže radna mjesta, pri čemu će država preko "loše banke" DUTB u roku ne duljem od pet godina financijski pomagati Cimosu u restrukturiranju, ali se pri tome ponašati kao što bi to činio i privatni investitor.

Vladin 'plan B' zbog nejasnih pojedinosti i troškova za državu ima dosta kritičara, a dio opozicije najavio je da će zbog "fijaska" u privatizaciji koparske tvrtke zatražiti ostavku ministra gospodarstva jer se vlada u rješavanje situacije prekasno uključila.

Poslovni list Finance uz to spominje da je teško vjerovati kako će Europska komisija potencijalna ulaganja u tvrtku u većinskom vlasništvu države priznati kao nešto što nije državna pomoć nego privatna investicija, kad se zna da je "loša banka" DUTB u vlasništvu države.

Budući da je Slovenija uz odobrenje Bruxellesa već ranije investirala velike financijske iznose u Cimos, ali uz uvjet da se kompanija privatizira i restrukturira, teško je vjerovati da bi Komisija još jednom mogla pristati da se nove financijske injekcije ne računaju kao državna pomoć koja je u suprotnosti s europskim pravilima o tržišnom natjecanju, navodi poslovni list.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik